Pozbyłaś się w końcu przebarwień, ale one znowu pojawiły się na skórze? Dlaczego przebarwienia wracają niczym bumerang? Czy da się je zlikwidować raz na zawsze? Dowiedz się wszystkiego o mechanizmie nawracania problemów barwnikowych skóry!
Jak powstają przebarwienia?
Za kolor skóry odpowiada naturalny barwnik – melanina. Im więcej melaniny, tym ciemniejsza jest nasza skóra. Ilość melaniny w skórze jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od rasy, szerokości geograficznej, a także od częstotliwości wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Głównym zadaniem melaniny jest ochrona skóry i całego wnętrza organizmu przed szkodliwym działaniem UV. Im więcej się opalamy, tym więcej barwnika powstaje w skórze – skóra dostosowuje się po prostu do nowych warunków zewnętrznych.
Jeśli proces produkcji barwnika przebiega prawidłowo, nasza skóra okresowo staje się ciemniejsza. Czasami jednak dochodzi do zaburzenia pracy komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika – melanocytów. Może dojść do:
- zwiększenia ogólnej liczby melanocytów – powstaje więcej barwnika,
- zbyt intensywnej pracy prawidłowej ilości melanocytów – jak wyżej,
- nieprawidłowego rozprowadzania w skórze wytworzonego wcześniej barwnika – w niektórych miejscach jest więcej barwnika i to właśnie w tym miejscu powstają przebarwienia.
Każda z tych sytuacji może skutkować powstawaniem przebarwień. W tym miejscu warto zastanowić się jakie czynniki mogą niekorzystnie wpływać na proces wytwarzania melaniny?
Przyczyny powstawania przebarwień
Do przyczyn powstawania przebarwień zaliczamy:
- brak ochrony lub nieskuteczna ochrona przed promieniowaniem słonecznym,
- problemy hormonalne,
- naturalne okresy, w których hormony intensywniej działają na skórę (np. ciąża, menopauza),
- stosowanie doustnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej,
- odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne (reakcja skóry na połączenie wybranej substancji z promieniowaniem UV, np. po zażyciu leków lub aplikacji perfum - berloque dermatitis),
- stosowanie niektórych kosmetyków, które w kontakcie z promieniami słonecznymi mogą wywołać przebarwienia, np. kosmetyki z retinolem,
- urazy i infekcje skóry (w przypadku przebarwień pozapalnych),
- niektóre choroby, np. wątroby, nadnerczy, tarczycy,
- starzenie się skóry.
Dlaczego przebarwienia wracają?
Wiesz już, że powstawanie przebarwień jest skutkiem zaburzeń w procesie wytwarzania barwnika. Wiesz również, że za powstawanie przebarwień odpowiada m.in. wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Jeśli nie będziesz skutecznie chronić skóry przed szkodliwym działaniem UV, przebarwienia będą nawracać!
Podczas zabiegów kosmetycznych możemy pozbyć się istniejących przebarwień i wzmocnić naturalne zdolności regeneracyjne skóry. Nie jesteśmy jednak w stanie zlikwidować przyszłych skutków opalania w kolejnym sezonie! Jeśli zdecydujesz się na walkę z istniejącymi przebarwieniami i uzyskasz zakładany rezultat, kolejnym krokiem do idealnie jednolitej skóry jest regularna profilaktyka. W słoneczne dni powinnaś stosować kosmetyki z wysokim współczynnikiem SPF – tylko one uchronią Twoją skórę przed powstawaniem przebarwień!
Komórki barwnikowe skóry również się starzeją!
Oprócz intensywnej ochrony przeciwsłonecznej warto również wykorzystać zabiegi, które w naturalny sposób wspomagają proces wytwarzania barwnika. Komórki wytwarzające barwnik starzeją się tak samo jak pozostałe elementy skóry. Wiesz, że jeśli nie będziesz stosować skutecznych zabiegów i kosmetyków odmładzających, na Twojej skórze prędzej czy później pojawią się zmarszczki. Podobnie będzie z przebarwieniami. Skóra, która nie jest regularnie pielęgnowana przy pomocy kosmetyków minimalizujących ryzyko powstawania zmian barwnikowych, będzie znacznie bardziej narażona na powstawanie tych zmian.
Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień raz na zawsze musisz zadbać o 2 rzeczy: skuteczną ochronę przeciwsłoneczną i regularną pielęgnację skóry ukierunkowaną na regulację naturalnego procesu powstawania barwnika. Tylko połączenie tych dwóch strategii pomoże Ci na długi czas zapomnieć o problemie nawracających przebarwień!