Ile zabiegów kosmetycznych trzeba wykonać, aby osiągnąć zakładane rezultaty? Co z zabiegami, które obiecują efekty już po pierwszej wizycie – można wierzyć w ich skuteczność? Ile zabiegów powinna obejmować seria i jak często robić zabiegi przypominające? Dziś dowiesz się wszystkiego o projektowaniu ścieżki zabiegowej!
Jak często wykonywać zabiegi kosmetyczne?
Każdy zabieg kosmetyczny ma pewien określony schemat powtarzania, który u większości osób pozwala uzyskać najbardziej optymalne rezultaty. Są zabiegi, które należy powtarzać co kilka dni (np. ShapeO+), a są takie, które możemy wykonywać raz na kilka tygodni (np. przedłużanie rzęs). Ustalając częstotliwość wykonywania danego zabiegu opieramy się na analizie mechanizmu działania zastosowanych technologii i kosmetyków.
Niektóre zabiegi, jak np. stymulacja z wykorzystaniem fal radiowych (RF) działają na skórę jeszcze długo po wyjściu z gabinetu kosmetycznego. Fale radiowe stymulują skórę do intensywnej pracy, w związku z czym pełny efekt zabiegu możemy zauważyć dopiero po kilku tygodniach. Niezależnie od tego wykonujemy następne zabiegi z serii (zwykle jest ich od 4 do 10) – ich efekty nakładają się na siebie, dzięki czemu skóra przez cały czas jest intensywnie stymulowana.
Przerwy między zabiegami mogą wynikać również z konieczności zregenerowania się skóry. Jeśli wykonujemy mocny peeling chemiczny, skóra musi mieć czas na odbudowę i odtworzenie naturalnych barier ochronnych. Wykonanie kolejnego zabiegu w zbyt małym odstępie mogłoby skutkować podrażnieniami i utrudnieniem procesu regeneracji.
Istnieją także zabiegi, których nie ma sensu wykonywać przed zalecanym terminem. Tak jest np. w przypadku depilacji laserowej czy depilacji woskiem. Nie usuniemy przecież włosków, które jeszcze nie urosły.
Czy wszystkie zabiegi trzeba powtarzać?
W praktyce właściwie każdy zabieg kosmetyczny prędzej czy później należy powtórzyć. Niezależnie od tego, czy do gabinetu będziemy zgłaszać się raz w tygodniu, czy raz na kilka miesięcy, niezbędna jest tutaj pewna regularność. Dlaczego?
Powody, dla których warto powtarzać zabiegi kosmetyczne:
- zabiegi wykonywane w serii pozwalają uzyskać lepsze efekty,
- czasami nie jesteśmy w stanie trwale wyeliminować przyczyny problemu, konieczna jest więc regularna walka z objawami (np. w przypadku dużej skłonności do pękania naczynek),
- niektóre zabiegi wymagają cyklicznego powtarzania ze względu na naszą fizjologię (np. depilacja, oczyszczanie skóry, manicure),
- w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji problem może nawracać i konieczne jest jego ponowne usunięcie (np. powstawanie przebarwień w wyniku niewystarczającej ochrony przeciwsłonecznej),
- wraz z upływem czasu nasza skóra pracuje mniej wydajnie, w związku z czym wymaga większego wsparcia.
Projektowanie ścieżki zabiegowej
Projektując ścieżkę zabiegową, opieramy się na opisanych powyżej ogólnych zasadach opracowanych dla każdego zabiegu. Równie ważne są jednak indywidualne czynniki, na podstawie których odpowiednio modyfikujemy nasz wyjściowy, ramowy plan. Do każdego klienta podchodzimy w 100% indywidualnie, dopasowując częstotliwość i intensywność zabiegu do potrzeb oraz reakcji skóry.
Ustalając zakres i częstotliwość zabiegów bierzemy pod uwagę:
- aktualny stan skóry,
- ogólny stan zdrowia,
- szczegółowy wywiad z klientem na temat potrzeb i oczekiwań,
- stosowaną pielęgnację domową,
- reakcję skóry na stosowane dotychczas zabiegi i kosmetyki profesjonalne,
- efekty, które udało się uzyskać w poprzednich seriach zabiegów,
- problemy, które nawracają,
- reakcję skóry na aktualną pielęgnację,
- rezultaty, które chcemy uzyskać w trakcie planowanego zabiegu,
- czas, którym dysponujemy (np. do ważnej uroczystości),
- ewentualne przeciwwskazania, alergie,
- oczekiwania i możliwości finansowe klienta.
Regularne monitorowanie efektów i wyciąganie wniosków
Oczywiście w trakcie trwania całej serii zabiegowej przykładamy dużą wagę do regularnego monitorowania i analizowania efektów terapii. Ścieżka zabiegowa może, a nawet w wielu przypadkach powinna być modyfikowana w zależności od indywidualnych potrzeb i reakcji skóry.
Istnieją wprawdzie zabiegi, takie jak np. depilacja, w których potrafimy precyzyjnie określić częstotliwość wizyt już na starcie, niemniej jednak nawet w tym przypadku należy uwzględniać czynniki indywidualne. W przypadku bardziej subtelnych (działających wewnątrz skóry) zabiegów, np. odmładzających czy wyszczuplających, elastyczne podejście niezbędne. Na każdym etapie, o ile występuje taka potrzeba, możemy modyfikować ustaloną ścieżkę zabiegową. Zawsze konsultujemy z klientem wszelkie zmiany przyjętych założeń, dokładnie tłumacząc z czego wynika konkretna propozycja zmian.
Łączenie zabiegów kosmetycznych
Wiesz już, że ustalanie harmonogramu pielęgnacji w gabinecie kosmetycznym nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sytuację dodatkowo komplikuje dołączanie kolejnych zabiegów do naszego indywidualnego harmonogramu. Wiemy, że niektóre zabiegi stosowane łącznie pozwalają uzyskać znacznie lepsze rezultaty niż w przypadku dwóch wykonywanych osobno serii. Tak jest np. w przypadku zabiegów wyszczuplających: liposukcji laserowej i endomasażu. Jeden zabieg wzmacnia efekty drugiego!
Skuteczna pielęgnacja kosmetyczna jest jak dobra sukienka – stworzona na miarę naszych potrzeb i oczekiwań. Wiele razy mierzona i dopasowywana – po to, żeby ostatecznie wyglądała perfekcyjnie! Jeśli chcesz zadbać o skórę naprawdę skutecznie, szukaj gabinetów kosmetycznych, które mocno stawiają na indywidualne podejście do klienta – nie tylko w sprawach związanych z powitaniem czy relacjami, ale również (jeśli nie przede wszystkim), w dobieraniu zabiegów i projektowaniu ścieżki zabiegowej. Zrób wszystko, żeby w 100% wykorzystać pieniądze, które inwestujesz w swoją urodę!