Rosacea, bo również tak bywa nazywany trądzik różowaty, to przewlekłe i zapalne schorzenie skóry tzw. dermatoza. Pojawia się najczęściej między 30 a 40 rokiem życia i może mieć różny przebieg. Niezdiagnozowany i nieleczony trądzik różowaty to problem, który znacznie obniża jakość życia. Warto dowiedzieć się więcej o tym, czy trądzik różowaty można wyleczyć, jak mu zapobiegać i jak dbać o skórę nim dotkniętą.
Jak wygląda trądzik różowaty?
Zanim zaczniemy myśleć o profilaktyce i leczeniu, trzeba nauczyć się, jak wygląda trądzik różowaty. To ważne, zwłaszcza że w początkowej fazie jego objawy są bardzo podobne do symptomów cery naczynkowej czy reaktywnej. Nietrudno je pomylić.
Objawy trądziku różowatego to m.in.:
- rumień i utrzymujące się zaczerwienienie twarzy,
- teleangiektazje, czyli drobne, widoczne naczynka,
- pieczenie w środkowej części twarzy (strefie T),
- drobne zmiany skórne, wypryski i grudki,
- nadreaktywność i skłonność do podrażnień,
- czasem również przerosty skórne w okolicy nosa.
Trądzik różowaty. Jak rozpoznać problem?
Warto pamiętać, że trądzik różowaty to schorzenie, które rozwija się i nasila z czasem. Jego początkowe objawy są dość niepozorne, a rumień pojawia się i przemija. Jeśli jednak zaczynają towarzyszyć mu tzw. pajączki, na skórze pojawia się drobna kaszka z krostek i grudek, a podrażnienie utrzymuje się stale – to wszystko może wskazywać, że naszym problemem jest trądzik różowaty. To odróżnia go od cery naczynkowej. Natomiast od zwykłego trądziku wyróżnia się brakiem zaskórników.
Więcej o tym, jak rozpoznać trądzik różowaty i odróżnić go od innych problemów skórnych, pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów.
Jak zapobiegać powstawaniu trądzikowi różowatemu?
Jak w przypadku większości schorzeń skóry, najważniejsza jest profilaktyka. Trądzikowi różowatemu da się zapobiec. Jak? Przede wszystkim unikając tego, co może go nasilać. Przyczyny rosacea nie są do końca znane, ale wiemy całkiem sporo na temat tego, co może powodować zaostrzanie stanu zapalnego i towarzyszących mu objawów.
Zapobieganie trądzikowi różowatemu to więc:
- badania hormonalne i kontrola poziomu hormonów,
- odpowiednia suplementacja m.in. żelaza i witaminy B12,
- stosowanie łagodnych, niedrażniących środków myjących,
- unikanie mycia twarzy samą wodą z mydłem,
- stosowanie kosmetyków hipoalergicznych i delikatnych,
- wyeliminowanie z pielęgnacji peelingów i kosmetyków drażniących,
- unikanie alkoholu i innych używek np. papierosów,
- odpowiednia dieta, unikanie mocnych przypraw,
- ochrona skóry przed wysoką temperaturą i słońcem.
Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym – preparaty
Klucz do sukcesu, czyli osłabienia stanu zapalnego i osłabienia objawów trądziku różowatego, to oczywiście odpowiednia pielęgnacja. Warto wiedzieć, co stosować, a czego unikać, gdy nasza skóra jest nadreaktywna.
Trądzik różowaty a krem z filtrem
Jednym z czynników, który nasila objawy trądziku różowatego, jest promieniowanie UV. To dlatego choroba ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg latem, gdy ekspozycja na słońce jest większa. Dlatego tak ważne jest, aby na cerę z trądzikiem różowatym stosować krem z filtrem SPF 50. Co najistotniejsze, taka ochrona jest niezbędna przez cały rok.
Trądzik różowaty a żel do mycia twarzy
Nieco problemów może sprawiać higiena, ponieważ cera dotknięta trądzikiem różowatym nie lubi, gdy podrażniamy ją mechanicznie czy też silnymi kosmetykami. Jaki więc powinien być żel do mycia twarzy, na której jest trądzik różowaty? Najlepiej hipoalergiczny, bez SLS/SLES, z łagodnymi substancjami myjącymi, na bazie wody termalnej i o neutralnym dla skóry pH. Niedozwolone jest stosowanie żelów z drobinami peelingującymi, ponieważ mogą podrażniać skórę. Nie należy jednak unikać stosowania żelu do mycia twarzy, bo oczyszczanie to ważny element pielęgnacji skóry z rosacea.
Trądzik różowaty a krem z kwasem
Do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym poleca się też stosowanie kremów z kwasami, dzięki którym można zmniejszyć niedoskonałości skórne. Najczęściej wykorzystuje się tu kremy z kwasem azelainowym oraz laktobionowym, ale (uwaga!) takie preparaty stosuje się dopiero po konsultacji ze specjalistą np. w gabinecie kosmetycznym.
Trądzik różowaty a serum i tonik
Złagodzić objawy rosacea można, dbając o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Tutaj przyda się serum do twarzy oraz tonik, który wyrówna pH skóry i przyniesie jej ukojenie. Oba te kosmetyki stanowią komplementarne uzupełnienie pielęgnacji skóry wymagającej. Pomogą nie tylko zadbać o nawilżenie i zapobiegną przesuszaniu oraz ściągnięciu skóry, ale mogą też złagodzić podrażnienia, zwłaszcza gdy zawierają składniki takie jak kwas hialuronowy, sok z liści aloesu, ekstrakt z kasztanowca czy witaminy C, E oraz K.
Pielęgnacja gabinetowa cery z trądzikiem różowatym
Bardzo dobry sposób na zapobieganie trądzikowi różowatemu i łagodzenie jego objawów to również pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym. Tutaj można zastosować podobne preparaty, które dostępne są do użytku domowego, ale w stężeniu o wiele większym, a więc silniejszym działaniu. Przede wszystkim wykorzystuje się tu zabiegi kosmetyczne skierowane do cery wrażliwej i naczyniowej:
- złuszczanie naskórka kwasami PHA np. kwasem laktobionowym, znacznie łagodniejszym niż typowe kwasy AHA;
- pielęgnacja gabinetowa maskami bogatymi w ekstrakty roślinne m.in. z arniki, zielonej herbaty, miłorzębu, kasztanowca czy ruty;
- eksfoliacja z wykorzystaniem kwasu azelainowego lub migdałowego, które polecane są przy cerze trądzikowej i problematycznej.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Trądziku różowatego nie da się wyleczyć w 100%. Warto jednak wprowadzić odpowiednie leczenie, żeby wyciszyć objawy i sprawić, że problem będzie mniej uciążliwy w życiu codziennym. Jeśli mówimy o tym, jak leczyć trądzik różowaty, musimy powiedzieć o dwóch skutecznych metodach, jakimi są:
- terapie przeciwtrądzikowe możliwe do zastosowania u kosmetyczki,
- nakierowane na problem leczenie pod okiem lekarza dermatologa.
Terapie przeciwtrądzikowe w gabinecie kosmetycznym
W gabinetach kosmetycznych można zastosować również specjalistyczne terapie nakierowane na konkretny problem, jakim jest trądzik różowaty. Mogą to być zabiegi takie jak infuzja tlenowa (ułatwiająca wnikanie substancji aktywnych do głębokich warstw skóry, a więc intensyfikująca działanie preparatów stosowanych w gabinetach), fototerapia czy terapia fotodynamiczna.
Trądzik różowaty i laser
Jedną z nowoczesnych metod leczenia trądziku różowatego w gabinecie kosmetycznym jest zastosowanie lasera. Warto powiedzieć o tym nieco więcej, bo zabiegi laserowe na trądzik różowaty są coraz popularniejsze. Ich zaletą jest szybkie i skuteczne zmniejszanie rumienia oraz zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych, które pojawiają się na cerze dotkniętej rosacea. Umiejętnie zastosowany laser może przynieść natychmiastową ulgę i wyleczyć trądzik różowaty tj. wyciszyć jego najbardziej uciążliwe objawy.
Leczenie dermatologiczne trądziku różowatego
Trądzik różowaty można również leczyć dermatologicznie. Jest to zalecane szczególnie w przypadku zaawansowanego problemu i objawów, których nie da się wyeliminować standardowymi działaniami pielęgnacyjnymi w domu czy gabinecie kosmetycznym.
W terapii trądziku różowatego wykorzystuje się przede wszystkim leczenie miejscowe m.in. niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi i maściami antybiotykowymi takimi jak metronidazol, klindamycyna oraz tetracyklina. Można wykorzystać także antybiotyki doustnie, a także leczenie ogólne, w którym wyeliminujemy możliwe przyczyny trądziku różowatego np. niedokwasotę żołądka, zaburzenia hormonalne czy niedobory witamin. W przypadku zmian przerostowych, które mogą pojawić się w zaawansowanym stadium trądziku różowatego, konieczne może być też leczenie chirurgiczne polegające na usuwaniu nadmiaru tkanki łącznej.
Warto pamiętać!
Leczenie dermatologiczne trądziku różowatego ma sens tylko, jeśli zastosujemy je w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją i zabiegami kosmetycznymi. Kompleksowe działanie to przepis na sukces w przypadku schorzeń skórnych takich jak rosacea. Żeby całkowicie wyciszyć objawy i zapomnieć o problemie, warto stosować zarówno leczenie, jak i odpowiednie zabiegi – w przeciwnym razie trądzik różowaty może nawracać.