Cellulit, potocznie zwany pomarańczową skórką, według różnych szacunków dotyczy od 85 do 95% kobiet, a także rosnącej grupy mężczyzn. Chociaż najczęściej pojawia się przy nadwadze i otyłości, to zmagają się z nim również osoby szczupłe. Czy jest skuteczna metoda na pozbycie się tego nieproszonego lokatora?
Jak powstaje cellulit?
Cellulit jest związany z nieprawidłową strukturą tkanki tłuszczowej, która stanowi trzecią, najgłębiej położoną warstwę naszej skóry. Głównym zadaniem tkanki tłuszczowej jest ochrona organizmu przez wychłodzeniem, amortyzowanie urazów mechanicznych i magazynowanie energii. Jeśli zjemy za dużo, nadmiar kalorii odkłada się właśnie w tkance tłuszczowej. Z zapasów możemy skorzystać w chwili gorszego dostępu do pożywienia… No właśnie tak było kiedyś – w czasach, w których jedzenie nie było tak dostępne jak dziś. Obecnie mając pustą lodówkę, nie musimy sięgać do zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej – wystarczy iść do sklepu, gdzie kuszą nas tysiące wysokokalorycznych, niezdrowych produktów. Ciężko oprzeć się tej pokusie, w wyniku czego coraz więcej osób zmaga się z nadwagą i otyłością.
Wiemy już skąd nadmiar tłuszczu, pora wrócić do pytania: skąd bierze się cellulit? W tkance podskórnej (bo tak brzmi prawidłowa nazwa tej warstwy skóry) oprócz tkanki tłuszczowej znajdują się również włókna tkanki łącznej, które tworzą swoistą siatkę oplatającą zgromadzony tłuszcz. Dzięki niej skóra utrzymuje swoją strukturę – tłuszcz nie przemieszcza się. Jeśli tłuszczu jest zbyt dużo, włókna odkształcają się i przestają utrzymywać tłuszcz „w ryzach”. Dodatkowo uciskane są naczynia krwionośne i nerwy, co skutkuje gorszym odżywieniem skóry, obrzękami i dolegliwościami bólowymi. Im bardziej zaawansowany cellulit, tym większe dolegliwości.
Jak pozbyć się cellulitu?
Terapia cellulitu koncentruje się wokół redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej i poprawy kondycji skóry, która w wyniku rozciągnięcia utraciła swoją pierwotną strukturę. Stała się wiotka i mało elastyczna. Wyobraź sobie, że do małej torebki próbujesz wcisnąć np. kilka kg ziemniaków. Jak wygląda torebka? Na jej powierzchni wydać nierówności, dokładnie tak samo jak na Twojej skórze objętej cellulitem. Kiedy wyjmiesz zawartość, torebka najprawdopodobniej nie będzie w najlepszej formie. Jej ścianki rozciągnęły się, dokładnie tak jak Twoja skóra podczas przybierania na wadze.
Nadmiar tkanki tłuszczowej usuniesz stosując zdrową dietę i ćwiczenia. Konieczne jest również korzystanie z zabiegów, które pomogą Ci usunąć tłuszcz z bardziej opornych miejsc i przywrócą skórze jej prawidłową strukturę. Możesz więc zdecydować się na zabiegi redukujące tłuszcz, zabiegi ujędrniające i masaże, które usuną z tkanek nadmiar wody. Jeśli od dawna, bez większych efektów zmagasz się z cellulitem, zgłoś się do nas koniecznie! Podczas bezpłatnej konsultacji w naszym gabinecie specjalista oceni stan Twojej skóry i wytypuje zabiegi, które będą najlepsze w Twojej sytuacji. Więcej na temat zabiegów antycellulitowych możesz przeczytać TUTAJ.
Co zrobić, żeby cellulit nie wrócił?
Pozbyłaś się cellulitu? Gratulacje! Utrzymanie efektów terapii będzie od Ciebie wymagało odrobiny wysiłku. Najważniejsze jest unikanie ponownego wzrostu wagi. Powinnaś również regularnie korzystać z zabiegów, które wzmacniają skórę, ograniczając tym samym jej skłonność do odkształcania się w wyniku gromadzenia tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że skóra zaczyna się starzeć już po 20-25 roku życia. Jeśli nie jest odpowiednio wspomagana, z każdym rokiem traci odporność, elastyczność i sprężystość. Jeśli pomimo starań cellulit nadal nawraca, warto zwrócić się do lekarza i skontrolować poziom hormonów płciowych – hormony mają duże znaczenie w procesie powstawania cellulitu.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO? POLUB NASZĄ STRONĘ FB