Atopowe zapalenie skóry: pytania i odpowiedzi [CZĘŚĆ 4/4]

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna, która objawia się silnym świądem i nawracającymi się zaostrzeniami. Może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, jak ją skutecznie rozpoznać i leczyć!

AZS jest chorobą alergiczną skóry, która może być bardzo uciążliwa ze względu na intensywny świąd. Niejednokrotnie utrudnia wykonywanie codziennych czynności i pogarsza jakość snu. Zewnętrza warstwa skóry staje się wrażliwa i podatna na infekcje. Wyprysk atopowy nie jest zaraźliwy, ale pogarsza jakość życia pacjenta. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, wybierz się do specjalisty. Umów się na wizytę również wtedy, gdy cierpisz na nasilające się infekcje skórne, obejmujące ropę, żółte strupy lub czerwone plamy.

Jakie są najczęstsze objawy AZS u dorosłych?

AZS u dorosłych jak wygląda

Jednym z charakterystycznych objawów jest swędząca wysypka. Zazwyczaj pojawia się na twarzy, rękach, nadgarstkach, kostkach, dole łokciowym lub kolanowym. Wielu pacjentów ma też problem z suchą, grubą lub łuszczącą się skórą. 

Jak wygląda AZS u dzieci?

atopowe zapalenie skóry u dzieci

U niemowląt swędząca wysypka może doprowadzić do sączących się ran i strupów, głównie na skórze głowy i twarzy. Charakterystyczne grudki niekiedy pojawiają się też na rękach, nogach, plecach i klatce piersiowej. Z kolei starsze dzieci i nastolatki mają najczęściej wysypkę na zgięciach łokci, szyi, nadgarstkach, kostkach lub w tylnej części kolan. 

Kiedy pojawia się AZS?

Atopowe zapalenie skóry zwykle pojawia się przed 5 rokiem życia i może utrzymywać się do okresu dojrzewania lub dorosłości. U niektórych osób objawy ustępują na jakiś czas, nawet kilka lat, po czym znów wracają. AZS może pojawić się w każdym wieku, ale w ⅓ przypadków dotyka maluszki przed 3 miesiącem życia.

Czy AZS jest zaraźliwe?

Nie, atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić. Źródło tej choroby leży w genach pacjentach. Nie przenosi się poprzez kontakt z osobą cierpiącą na wyprysk atopowy.

AZS, czy da się wyleczyć?

Atopowe zapalenie skóry może trwać całe życie, na szczęście istnieją domowe sposoby i leki, które łagodzą objawy i zmniejszają ryzyko nawrotów. 

Czy to AZS, czy łuszczyca?

łuszczyca czy AZS

AZS i łuszczyca mogą wyglądać podobnie. Oba schorzenia objawiają się czerwonymi plamami na skórze. Należy jednak zaznaczyć, że w łuszczycy czerwone grudki są grube i pokryte srebrzystymi łuskami, a ich brzegi są dobrze zdefiniowane.

AZS - do jakiego lekarza iść?

Jeśli podejrzewasz u siebie atopowe zapalenie skóry, wybierz się do dermatologa lub alergologa. Specjalista zdiagnozuje czynniki, które zaostrzają objawy. Zleci odpowiednie badania, aby potwierdzić, że ma do czynienia z atopią. Po postawieniu diagnozy wdroży leczenie wymagającego wielokierunkowego działania. Terapia nie ogranicza się tylko do zażywania leków i przestrzegania diety. Ważną rolę odgrywa edukacja pacjenta, regeneracja bariery skórnej i rozwiązanie problemów psychologicznych.

AZS - jak długo trwa?

Radzenie sobie z wysypką i świądem może być trudne i frustrujące. Suchość, swędzenie, łuszczenie się i czerwone plamy mogą pogarszać jakość życia. Jeśli cierpisz na AZS, najprawdopodobniej zmagasz się z fazami remisji i zaostrzenia objawów. Podczas tych epizodów możesz mieć problem z suchą, swędzącą i obolałą skórą.  U wielu dzieci objawy powoli ustępują w wieku 5-6 lat. Niektórzy pacjenci cierpią na nasilone objawy w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Stres, wprowadzenie hormonów i drażniące kosmetyki lub detergenty mogą zwiększyć ryzyko nawrotów.

AZS - jakie badania zrobić?

Jeśli podejrzewasz u siebie atopowe zapalenie skóry, umów się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Z pomocą przychodzą punktowe testy skórne. Specjalista może też zlecić badanie poziomu IgE we krwi, by zdiagnozować i leczyć alergię. W celu zdiagnozowania AZS wykorzystuje się również kryteria Hanifina i Rafki, a także atopowe testy płatkowe i skórny ekspozycyjny test pokarmowy.

Jak zadbać z AZS o skórę miejsc intymnych?

AZS w miejscach intymnych

Pamiętaj, aby utrzymywać okolice intymne w czystości. Z drugiej strony zbyt intensywne mycie może sprzyjać dalszym podrażnieniom, zwłaszcza jeśli używasz ostrej gąbki. Najlepiej sprawdzi się tutaj ciepła woda i zmiękczającym substytutem mydła. Proponowany produkt nawilża skórę, jednocześnie chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Unikaj tradycyjnych mydeł, środków antyseptycznych, chusteczek nawilżanych, dezodorantów i zapachowych płynów do kąpieli, które mogą podrażniać i wysuszać skórę. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, okolice intymne wycieraj zawsze od przodu do tyłu.

AZS: jak zadbać o skórę okolic oczu?

Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, zwróć uwagę na skład kosmetyków. Unikaj produktów zawierających konserwanty, barwniki, substancje zapachowe, metale i lateks. Wspomniane składniki mogą podrażniać wrażliwą skórę. Dobry krem pod oczy zatrzymuje wilgoć w skórze i wzmacnia warstwę hydrolipidową. Wybrany preparat powinien nie tylko eliminować cienie i przebarwienia, lecz także intensywnie nawilżać.

Atopowe zapalenie skóry - w czym się kąpać?

Pamiętaj, by temperatura wody nie przekraczała 30°C, w przeciwnym razie może wywołać lub nasilić świąd. Do mycia użyj syndetów lub preparatów zawierających emolienty, które nie podrażniają skóry. Odpowiednie kosmetyki łagodnie oczyszczają, koją i nawilżają ciało.

Czy AZS jest niebezpieczne?

Tak, nieleczone atopowe zapalenie skóry może prowadzić do nieżytu nosa i astmy oskrzelowej. Zwiększa również ryzyko powikłań, do najpoważniejszych należy zarażenie wirusem opryszczki zwykłej i infekcje skóry gronkowcem złocistym.

Wyprysk atopowy - specjaliści, do których warto się wybrać?

lekarz dermatolog na AZS

Jeśli podejrzewasz u siebie AZS, w pierwszej kolejności wybierz się do dermatologa, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Najprawdopodobniej skieruje Cię do alergologa, który rozpozna i wyeliminuje czynniki zaostrzające objawy. Możesz też umówić się do kosmetologa, by zajął się pielęgnacją skóry atopowej i zapobieganiem nawrotów choroby.

AZS przebiega dwuetapowo, możemy tutaj wyróżnić fazę remisji i nawrotu zaostrzeń. Na szczęście da ją opanować, niezależnie od wieku. Dzięki dokładnej diagnozie i dalszej konsultacji z dermatologiem, alergologiem i kosmetologiem, można złagodzić objawy i zmniejszyć ryzyko nawrotów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Atopowe zapalenie skóry - wstęp [CZĘŚĆ 1/4]

Atopowe zapalenie skóry - przebieg choroby [CZĘŚĆ 2/4]

Atopowe zapalenie skóry - leczenie i pielęgnacja [CZĘŚĆ 3/4]

Powiązane Artykuły

Jak stres oksydacyjny powoduje st...
Jak stres oksydacyjny powoduje st... Reaktywne formy tlenu powstają w wyniku metabolizowania tlenu zachodzącego w mitochondriach komórek. Organizm usuwa je poprzez naturalne mechanizmy detoksy...
Dlaczego mam trądzik różowaty? Pr...
Dlaczego mam trądzik różowaty? Pr... Zaczerwienienie, pieczenie i drobne krostki w centralnej części twarzy (na czole, nosie, policzkach, brodzie) to może być trądzik różowaty. Jakie są jego p...
Skuteczne metody leczenia łysieni...
Skuteczne metody leczenia łysieni... Łysienie to coraz częściej problem, który wcale nie dotyczy tylko osób w podeszłym wieku. Dziś również młode osoby cierpią z powodu nadmiernej utraty włosó...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.