Czym jest cellulit i jak z nim walczyć w gabinecie kosmetycznym

Cellulit jest to zwyrodnienie obrzękowo – włókniste tkanki tłuszczowej (podskórnej). Występuje u ponad 80% kobiet w różnym wieku, nawet w okresie dojrzewania, natomiast większą predyspozycję wykazują osoby z nadwagą i otyłością. Lokalizuje się na głównie na udach i pośladkach,ale również na brzuchu i rękach.

Cellulit problem XXI wieku

Innymi terminami określającymi cellulit są:

  • panikulopatia obrzękowo – zwłóknieniowo – stwardnieniowa,
  • skórka pomarańczowa,

Skórka pomarańczowa charakteryzuje się wpukleniami i wypukleniami w skórze przez nierównomierne ułożenie komórek tłuszczowych (adipocytów). W zaawansowanym stadium cellulitu mogą utworzyć się guzki, wenektazje (rozszerzone naczynia na kończynach dolnych), obrzęk oraz rozstępy.

Cellulit etiopatogeneza

Cellulit powstaje poprzez nieprawidłowe mikrokrążenie w tkance tłuszczowej, złe ukrwienie adipocytów powoduje nagromadzenie zbędnych produktów przemian materii. Komórki tłuszczowe nabrzmiewają przez co tworzą  się grudki; charakterystyczne wypukłości na skórze. Zbędne produkty przemiany materii zalegają w tkance i napierają na naczynia krwionośne zaburzając prawidłowe usuwanie toksyn z organizmu.

cellulit etiopatogeneza

Na rozwój lipodystrofii ma wpływ wiele czynników:

Czynniki środowiskowe

Cellulit często rozwija się na tle:

Nieprawidłowych nawyków żywieniowych – spożywanie potraw z dużą zawartością tłuszczu i soli sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości oraz obrzęków. U osób z otyłością tkanka tłuszczowa przekracza fizjologiczną wartość masy ciała oraz dochodzi do nieprawidłowego metabolizmu przez co dochodzi do powstania lipodystrofii.

Małej aktywności fizycznej – brak ruchu oraz siedzący tryb życia sprzyja osłabieniu funkcji mięśni oraz sprzyja rozwojowi niewydolności żylnej.

Szybkiego tempa życia – ciągły stres i nerwy powodują przyspieszenie procesu lipogenezy.

Stosowania używek – nadużywanie alkoholu, kawy i napojów energetycznych prowadzi do nadciśnienia oraz niewydolności krążenia, natomiast palenie tytoniu powoduje zaburzenia mikrokrążenia i niedotlenia tkanek.

Zaburzenia hormonalne

Zwiększone stężenie hormonu estrogenów ma znaczący wpływ na powstanie skórki pomarańczowej.

Estrogeny są hormonami produkowanymi w jajnikach i nadnerczach, odpowiadają za kobiecą budowę ciała, cykl miesiączkowy a także zwiększenie tkanki podskórnej. Wzrost ilości estrogenów jest wynikiem dojrzewania, ciąży oraz menopauzy.

Nadmiar estrogenów powoduje, iż skóra staje się sucha, cienka i traci jędrność a także dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz zaburzenia prawidłowego przepływu tlenu i substancji odżywczych do tkanek co w konsekwencji doprowadza do rozrostu tkanki podskórnej oraz odkładania się zbędnych produktów materii.

Płeć

Skórka pomarańczowa w większej mierze dotyczy kobiet niż mężczyzn; jest to spowodowane różnicą w budowie anatomicznej płci oraz przewadze estrogenów nad innymi hormonami. U mężczyzn tkanka łączna zbudowana jest ze ściśle ułożonych włókien kolagenowych i  elastynowych. Kobiety mają luźno ułożone włókna, a co za tym idzie komórki tłuszczowe mając więcej przestrzeni szybciej się rozrastają.

U mężczyzn lipodystrofia może wystąpić:

w zespole Klinesfeltera (choroba genetyczna, objawia się niewystarczającą ilością męskiego hormonu testosteronu),

podczas terapii hormonalnej np. przy leczeniu raka prostaty,

podczas stosowania hormonów anabolicznych.

Stadia cellulitu

Wyróżnia się trzy stadia lipodystrofii:

  • cellulit I stopnia

W początkowym stadium lipodystrofii skóra po ściśnięciu fałdu jest nierównomierna, natomiast po uwolnieniu fałdu z uścisku skóra wraca do prawidłowego wyglądu.

  • cellulit II stopnia

W II stopniu cellulitu widoczne jest nierównomierne ułożenie tkanki podskórnej w pozycji stojące, natomiast w pozycji leżącej zmiany nie są widoczne.

  • cellulit III stopnia

W III stopniu cellulitu skóra ma nieregularny kształt, wyczuwalne są guzki pod skórą oraz obrzęk kończyn dolnych.

stadia cellulitu

Rodzaje cellulitu

Rozróżniamy dwa rodzaje skórki pomarańczowej:

  • Cellulit wodny

Spowodowany jest nieprawidłowym przepływem krwi powodując zatrzymywanie wody w komórkach. Jest to problem osób szczupłych, wysportowanych i młodych. Ich skóra jest gładka i sprężysta. Pomimo, że u tych osób mało jest tkanki tłuszczowej oraz dbają o swoją kondycję fizyczną to po ściśnięciu fałdu skóry widoczne są nierówności. Przy tym typie cellulitu często towarzyszy obrzęk i mogą pojawić się rozstępy.

  • Cellulit tłuszczowy

Spowodowany jest odkładaniem się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Dotyka on głównie osoby z nadwagą ale także kobiet, które w krótkim czasie zrzuciły zbędne kilogramy. 

Skóra tych osób jest słabo napięta, a nierówności dostrzegalne gołym okiem.

Terapia łączona w walce z cellulitem

Zabieg LIPOMAX

Lipomax polega na masażu wybranej okolicy lub całego ciała za pomocą głowicy wyposażonej w rolki oraz wytwarzającej podciśnienie, prąd zmienny o częstotliwości fali radiowej i podczerwony laser biostymulujący. Zassanie fałdu skóry oraz praca rolek jest modyfikowana i dopasowana indywidualnie do problemów skórnych. Zabieg stymuluje wytwarzanie włókien kolagenowych i elastynowych, a także proces lipolizy. Komórki tłuszczowe podczas intensywnego masażu ulegają rozkładowi i są metabolizowane przez wątrobę oraz nerki. Podczas zabiegu następuje usprawnienie krążenia krwi i limfy dzięki czemu w szybszy sposób usuwane są toksyny z organizmu oraz obrzęki. Fale radiowe wraz z podczerwienią zwiększają temperaturę ciała ogrzewając tkankę. Energia termiczna powoduje apoptozę adipocytów w podskórnej tkance tłuszczowej oraz tworzenie nowego kolagenu w skórze przez co poprawia dochodzi do poprawy napięcia tkanki.

Lipomax w bezpieczny sposób redukuje różne rodzaje cellulitu, ujędrnia skórę oraz modeluje sylwetkę.

Karboksyterapia

Karboksyterapia polega na iniekcyjnym podaniu dwutlenku węgla podskórnie. Dostarczony dwutlenek węgla wytwarza w tkance efekt Bohra, który polega na zmniejszeniu powinowactwa krwinek czerwonych do tlenu skutkując jego łatwiejszym oddawaniu do tkanek. Dwutlenek węgla powoduje silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, stymulując metabolizm tłuszczu oraz usprawnia drenaż limfatyczny przez co łatwiej usuwane są toksyny z tkanek.

Dwutlenek węgla podany w tkankę podskórną uszkadza adipocyty, rozbija złogi tłuszczowe a także stymuluje proces lipolizy. 

Efekty terapii łączonych na cellulit w gabinecie kosmetycznym Face & Body Institute Poczucie Piękna:

cellulit efekty po zabiegach

Literatura:
  • Padlewska K: Podstawy anatomii wybranych części ciała. W: R. Klimkiewicz, Kosmetologia ciała. Wydawnictwo PZWL. Warszawa 2018, 1 – 10.
  • Artkop J, Erkiert-Polpuj A, Budzisz E.: Cellulit - patogeneza, symptomy, diagnostyka, możliwości redukcji objawów. Dermatologia estetyczna 2016. 3: 176 – 183.
  • Kołodziejczak A.: Kosmetologia t.1. Wydawnictwo PZWL 2019.

Powiązane Artykuły

Jak pozbyć się rozstępów? Mój spo...
Jak pozbyć się rozstępów? Mój spo... Rozstępy pojawiają się u 80% kobiet i 40% mężczyzn w dorosłym wieku. W jaki sposób się ich pozbyć? Rozstępy to nieestetyczne i widoczne gołym okiem „smu...
Z cellulitem w roli głównej! Niep...
Z cellulitem w roli głównej! Niep... Cellulit, potocznie zwany pomarańczową skórką, według różnych szacunków dotyczy od 85 do 95% kobiet, a także rosnącej grupy mężczyzn. Chociaż najczęśc...
Jak często wykonywać zabiegi, żeb...
Jak często wykonywać zabiegi, żeb... Czy jedna wizyta w gabinecie kosmetycznym wystarczy, aby pozbyć się problemów skórnych? Dlaczego niektóre zabiegi trzeba wykonywać w serii? Skąd wiadomo, ż...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.