Mezoterapia igłowa. Co to takiego?
To jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów odmładzających, choć tak naprawdę ma nie tylko działanie anti-age. Za pomocą mezoterapii możemy dostarczyć wgłąb skóry substancje odżywcze, regenerujące czy lecznicze, które są niezbędne do poprawy naszego wyglądu czy pozbycia się np. problemów dermatologicznych. Jest to zabieg niechirurgiczny, którego efektywność jest nieporównywalnie lepsza niż skuteczność nawet najlepszych kosmetyków stosowanych na skórę. W końcu, jeśli coś trafia od razu pod skórę i nie musi przedzierać się przez warstwę naskórka (stanowiącego całkiem solidną barierę dla niektórych substancji), to musi być skuteczne.
Oczywiście mezoterapię igłową wykonuje się w gabinetach kosmetologii estetycznej. Warto znaleźć taki, w którym pracuje się na najlepszych preparatach. Doświadczenie i profesjonalizm są ważne, aby zabieg był przeprowadzony szybko, skutecznie i bez problemu.
Jak to działa? Mezoterapia krok po kroku
Cały zabieg nie jest skomplikowany, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Składniki odżywcze wprowadza się pod skórę za pomocą bardzo cienkiej igły, za której pomocą wykonywana jest seria mikronakłuć głębokości 1-4 mm. Dzięki takiej metodzie podawania preparatu ważne dla skóry substancje trafiają wprost do jej najgłębszych warstw. Mogą to być składniki lub koktajle ze składnikami takimi jak:
- kwas hialuronowy,
- witaminy i minerały,
- aminokwasy,
- kompleksy peptydowe,
- kwasy nukleinowe,
- koenzym Q10.
Preparat, jego skład czy stężenie substancji aktywnych dobiera się indywidualnie do pacjenta, co sprawia, że mezoterapia igłowa jeszcze bardziej skuteczna. Działa na konkretne problemy i rozwiązuje je szybko, bo efekty widać często już po jednym zabiegu trwającym od 15-30 minut (w zależności od partii, na której się go wykonuje).
Czy mezoterapia igłowa jest bolesna?
Warto wiedzieć, że mezoterapia igłowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Przed podaniem preparatu pod skórę miejsce jest znieczulane za pomocą specjalnej maści, dzięki czemu zabieg jest dość komfortowy. Nawet osoby o dużej wrażliwości i niskim progu bólu nie muszą obawiać się, że mezoterapia igłowa będzie bardzo bolesna, choć oczywiście jest to osobnicza wrażliwość każdego z nas. Absolutnie nie! Możesz wybrać się na mezoterapię spokojnie i bez stresu, o resztę zadba obsługa.
Zastosowanie i efekty mezoterapii igłowej
Po co tak właściwie wykonuje się mezoterapię? O tym, że jest to zabieg odżywczy i odmładzający, już wiemy. To jednak bardzo ogólne stwierdzenie. Czas odkryć wszystkie właściwości i zastosowania mezoterapii igłowej w kompleksowej pielęgnacji skóry.
Mezoterapia igłowa twarzy
Zdecydowanie najpopularniejsza jest mezoterapia igłowa twarzy. Najczęściej sięgają po nią kobiety, które chcą zniwelować pierwsze oznaki starzenia się np. zmarszczki, przebarwienia czy wiotkość skóry. Jednak mezoterapia igłowa może (i powinna) być stosowana profilaktycznie, aby zapobiegać utracie elastyczności i młodości cery. Dobrze przeprowadzona mezoterapia igłowa twarzy to zabieg, który:
- poprawia elastyczność cery,
- rozjaśnia przebarwienia skórne,
- wyrównuje koloryt cery,
- spłyca zmarszczki i bruzdy,
- zapewnia zdrowy i młody wygląd,
- wygładza i rozświetla cerę.
Mezoterapia igłowa okolic oczu
Mezoterapię można wykorzystać jednak także miejscowo – w newralgicznym punkcie, jakim jest delikatna skóra pod oczami. Pomaga na typowe problemy takie jak worki i cienie pod oczami, a także zmarszczki. Kurze łapki to jedne z pierwszych zmarszczek, jakie mogą pojawić się na twarzy już około 30 r.ż. Za pomocą mezoterapii igłowej okolic oczu możemy sprawić, że znikną. To zabieg, który:
- rozjaśnia cienie pod oczami,
- eliminuje worki pod oczami,
- likwiduje kurze łapki i inne zmarszczki,
- uelastycznia skórę wokół oczu,
- zmniejsza opuchliznę,
- niweluje oznaki zmęczenia.
Mezoterapia igłowa głowy
Ciekawym zastosowaniem mezoterapii igłowej jest też wykorzystanie zabiegu do ograniczenia łysienia. Nadmiernie wypadające włosy to problem, który dotyczy dziś już nie tylko mężczyzn, ale również kobiet – i to w różnym wieku. Może mieć podłoże genetyczne, hormonalne czy wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji, chorób, stresu itp. Mezoterapia to sposób na wzmocnienie włosów. Zabieg, który:
- ogranicza utratę włosów,
- poprawia mikrokrążenie w skórze głowy,
- wzmacnia i odżywia cebulki włosów,
- przyspiesza naturalny wzrost,
- zagęszcza i pogrubia włosy,
- eliminuje problemy skóry głowy.
Mezoterapia – skuteczna profilaktyka
Kilka słów trzeba poświęcić jeszcze na działanie profilaktyczne mezoterapii igłowej. Swoją drogą, bardzo niedoceniane. Większość kobiety wybiera się do gabinetu kosmetycznego i decyduje na tego typu zabiegi w momencie, gdy zauważy pierwsze oznaki starzenia się cery. To duży błąd! W myśl zasady, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, na tego typu zabiegi warto zapisywać się jeszcze zanim zauważymy zmiany w wyglądzie skóry. Już po 25 r.ż. spada poziom kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, a także jej zdolności do regeneracji i odnowy. Dobrze jest właśnie wtedy zacząć jej pomagać. To cały sekret młodości – eliksir wstrzykiwany regularnie pod skórę.
Czy efekty da się zauważyć od razu?
Mezoterapia igłowa ma tę zaletę, że zmiany widać praktycznie od razu. Co prawda pierwsze godziny po zabiegu nie są najkorzystniejsze wizerunkowo, bo skóra może być jeszcze zaczerwieniona i opuchnięta, ale już po kilku godzinach, gdy zmiany znikną, zauważymy, że warto było usiąść na fotelu w gabinecie kosmetycznym i podjąć decyzję o zabiegu.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do uzyskania satysfakcjonujących efektów, które będą trwałe, potrzebna jest cała seria zabiegów. W zależności od tego, o jakiej partii skóry mówimy i z jakim problemem walczymy, może to być 3-5 zabiegów, a nawet więcej. W większości przypadków wykonuje się je co tydzień lub dwa. Po pełnej serii zabiegów można dodatkowo wykonać co 2-3 miesiące zabieg przypominający, dzięki któremu skóra pozostanie młoda i piękna znacznie dłużej.
Jak dbać o skórę po zabiegu?
Jeśli zdecydujesz się na mezoterapię igłową, pamiętaj o tym, aby odpowiednio zadbać o skórę po zabiegu. Mezoterapia jest skuteczna tylko dzięki temu, że preparat wprowadza się pod skórę, ale to powoduje również przerwanie ciągłości naskórka i kontrolowany stan zapalny skóry, która musi się zregenerować. Rekonwalescencja nie jest długa, ale warto jej pomóc. Zrezygnować z solarium na ok. 2 tygodnie po zabiegu, a także ograniczyć opalanie się (na słońcu i w solarium), czy intensywne ćwiczenia fizyczne. Do tygodnia nie wolno stosować też peelingów, a należy chronić skórę przed podrażnieniami kremami z filtrem UV. Pomaga też intensywne nawilżanie i delikatność w pielęgnacji. Mimo tego wszystkiego naprawdę warto spróbować.
Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej
Nie każdy może jednak skorzystać z mezoterapii. Jest to zabieg, którego nie wolno wykonywać w kilku przypadkach. Przed przystąpieniem do działania kosmetyczka powinna przeprowadzić wywiad i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. A są to m.in.:
- ciąża i karmienie piersią,
- uczulenie na stosowany preparat,
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- nowotwory i choroby immunologiczne,
- cukrzyca o różnym stopniu zaawansowania.