Atopowe zapalenie skóry - leczenie i pielęgnacja [CZĘŚĆ 3/4]

Nie ma uniwersalnego lekarstwa na AZS. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by złagodzić objawy choroby i uniknąć nawrotów. Sprawdź, jak można złagodzić skutki wyprysku atopowego i zapobiegać świądowi!

Atopowe zapalenie skóry, zwane również wypryskiem atopowym, AZS lub egzemą, jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Objawy mogą się różnić w zależności od pacjenta. Niektóre osoby cierpią też na inne choroby alergiczne lub immunologiczne, takie jak astma lub katar sienny. Schorzenie dotyka naskórek i skórę właściwą, a jego źródło leży w genach pacjenta. Leczenie uzależnione jest od stopnia nasilenia dolegliwości. Sprawdź, jak sobie radzić z objawami i jak im zapobiegać!

azs leczenie i pielegnacja

AZS a alergie

Jednym z podstawowych sposobów leczenia wyprysku atopowego jest unikanie alergenu lub czynnika drażniącego, który nasila objawy. Niektóre produkty, takie jak jajka i mleko krowie, mogą wywoływać objawy atopowego zapalenia skóry. Pamiętaj jednak, by nie wprowadzać radykalnych zmian w diecie, bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli lekarz podejrzewa alergię pokarmową, może skierować Cię do dietetyka, który ułoży spersonalizowany jadłospis. 

Wielu ekspertów twierdzi, że atopowe zapalenie skóry wiąże się z nadwrażliwością na roztocza kurzu domowego, pyłki, sierść zwierząt i pleśń. U pacjentów z AZS warto wykonać testy punktowe lub badania krwi na jeden albo więcej alergenów pokarmowych, w szczególności na mleko krowie, orzeszki ziemne, pszenicę i jaja. 

atopowe zapalenie skóry alergie

Osoby z wypryskiem atopowym są narażone na zwiększone ryzyko alergicznego kontaktowego zapalenia skóry na nikiel, a także na wiele składników stosowanych miejscowo, np. neomycynę, konserwanty i substancje zapachowe. Alergię kontaktową należy podejrzewać, kiedy pacjenci nie reagują na terapię miejscową lub obszary dotknięte chorobą wykraczają poza dół kolanowy i łokciowy.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Nie ma jednego lekarstwa na AZS, istnieje jednak kilka środków, które mogą złagodzić objawy i zapobiec nawrotom. Z kolei miejscowe kortykosteroidy łagodzą obrzęk i zaczerwienie w fazie aktywnej. Dostępne są w formie maści, balsamów i kremów. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza, by zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych.

Leki na AZS

W przypadku ciężkich zaostrzeń, kiedy miejscowe środki nie przynoszą ulgi, specjalista może zalecić doustne kortykosteroidy. Zazwyczaj pacjent przyjmuje je raz dziennie przez 1-2 tygodnie.  

Na silny świąd lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, takie jak akriwastyna, loratadyna, cetyryzyna i terfenadyna. Blokują działanie substancji, zwaną histaminą, we krwi. Jeśli swędzenie pogarsza jakość snu, specjalista może zasugerować zastosowanie uspokajającego leku przeciwhistaminowego.

atopowe zapalenie skory na rekach

W ciężkich przypadkach specjalista może przepisać immunologiczne supresory, które tłumią odporność miejscową i zapobiegają reakcjom alergicznym prowadzącym do zaostrzeń. Jeśli doszło do infekcji skórnej, specjalista może przepisać antybiotyki stosowane miejscowo lub doustnie. Zazwyczaj występują w formie kremów, maści, płynów lub tabletek. Większość pacjentów przyjmuje wtedy fluklosalicynę cztery razy dziennie przez siedem dni. Osoby uczulone na penicylinę mogą zażywać erytromycynę lub klarytromycynę. 

AZS - pielęgnacja

Jeśli wypróbowałeś już wiele sposobów, ale nic nie złagodziło swędzenia, pamiętaj, że nie jesteś w tym odosobniony. Kąpiel owsiana może przynieść natychmiastową, ale tymczasową ulgę w świądzie. Dodaj koloidalną mączkę owsianą do wanny z letnią wodą. Zanurz się w wannie na 20 minut po same końcówki palców, a następnie osusz się delikatnie ręcznikiem. Pamiętaj, by nie wycierać skóry do sucha. Na koniec nałóż ulubiony krem nawilżający. Upewnij się, że zawiera kwasy tłuszczowe, takie jak ceramidy, kwas linolowy lub olej z wiesiołka. Koloidalna mączka owsiana daje poślizg, dlatego uważaj podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. W przypadku silnego swędzenia lepiej weź kąpiel niż prysznic. Do mycia użyj miękkiej gąbki, która nie podrażnia skóry. Aby złagodzić świąd i zmiękczyć skórę, możesz dodać do wody wspomnianą mączkę, oleje mineralne lub roślinne. 

szkodliwe substancje w kosmetykach
 

Na swędzącą skórę możesz kłaść zimne okłady. Pokruszony lód owiń folią i ściereczką, a następnie połóż na problematyczne miejsce. Opatrunki specjalistyczne możesz stosować na emolienty lub z miejscowymi kortykosteroidami, aby uniknąć zadrapań, przyspieszyć gojenie się skóry i zapobiec jej wysychaniu.

Terapia światłem na wyprysk atopowy

laser na atopowe zapalenie skóry

W przypadku ciężkiej postaci AZS specjalista może zalecić wąskopasmową fototerapię UV-B. Zabiegi należy powtarzać 2-5 razy w tygodniu, w zależności od nasilenia objawów. Fototerapię zwykle łączy się z tradycyjnymi środkami działającymi miejscowo. Podczas zabiegu wykorzystuje się wiązki promieniowania UV-B o długości fali 311 nm.

Jak zapobiec objawom wyprysku atopowego?

Aby zapobiec przesuszaniu się skóry, stosuj codziennie emolienty, czyli środki nawilżające. Pamiętaj, by używać ich nie tylko w fazie nawrotu, lecz także w okresie remisji.  Stosuj je przynajmniej dwa razy dziennie lub częściej, w przypadku nasilenia objawów. Wmasuj w skórę w tym samym kierunku, w którym rosną włosy.

Drapanie zwykle uszkadza skórę, dodatkowo skutkuje nasileniem wyprysku, dlatego postaraj się go ograniczyć. Utrzymuj krótkie, gładkie i czyste paznokcie, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia skóry spowodowane niezamierzonym zadrapaniem. Pamiętaj, by regularnie smarować dłonie kremem nawilżającym, szczególnie wtedy, gdy Cię swędzą. Poszukaj też skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, ponieważ może nasilać objawy. Możesz na przykład wybrać się na spacer, posłuchać relaksującej muzyki, uprawiać jogę lub medytować. 

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko nawrotu, noś lekką i luźną odzież. W miarę możliwości unikaj wełny i syntetycznych włókien, które mogą podrażniać skórę. Zamień je na len, bawełnę lub jedwab, które nie podrażniają skóry. Pamiętaj, by obciąć metki, by nie ocierały się o skórę i nie wywoływały podrażnień.

Jeśli cierpisz na AZS, utrzymuj umiarkowaną aktywność fizyczną, a podczas ćwiczeń dużo pij i rób przerwy. Zrezygnuj z intensywnych treningów, zwłaszcza podczas upalnej i suchej pogody. W miarę możliwości ćwicz, gdy temperatura wynosi 18 ºC, a wilgotność względna kształtuje się na poziomie 50 proc.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Atopowe zapalenie skóry - wstęp [CZĘŚĆ 1/4]

Atopowe zapalenie skóry - przebieg choroby [CZĘŚĆ 2/4]

Atopowe zapalenie skóry: pytania i odpowiedzi [CZĘŚĆ 4/4]

Powiązane Artykuły

SOS posłoneczne. Jak ukoić skórę?
SOS posłoneczne. Jak ukoić skórę? Wraz z przyjściem lata nasze życie całkowicie się odmienia. Jest ciepło, słonecznie, jasno. Wystawiamy twarz na słońce i z przyjemnością się grzejemy, zapo...
Dlaczego mam trądzik różowaty? Pr...
Dlaczego mam trądzik różowaty? Pr... Zaczerwienienie, pieczenie i drobne krostki w centralnej części twarzy (na czole, nosie, policzkach, brodzie) to może być trądzik różowaty. Jakie są jego p...
Atopowe zapalenie skóry: pytania ...
Atopowe zapalenie skóry: pytania ... Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna, która objawia się silnym świądem i nawracającymi się zaostrzeniami. Może wystąpić zarówno u dzieci, ...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.