Trądzik
kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, ale wbrew pozorom dokucza on także osobom dorosłym, najczęściej po „trzydziestce”. Co decyduje o tym, że niektórzy zmagają się z silnym trądzikiem, a inni przechodzą młodość z zaledwie kilkoma niedoskonałościami? Na powstawanie i utrzymywanie się trądziku ma wpływ wiele czynników, nie tylko pielęgnacja.
Przyczyny trądziku:
Burza hormonów jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się wykwitów, a konkretnie nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły. Łojotok mogą nasilać nie tylko hormony, ale też czynniki genetyczne, klimat, stres lub przyjmowane leki.
Oprócz łojotoku przyczyną zwiększonej produkcji sebum może być wzmożone rogowacenie, czyli hiperkeratoza. Nadmiar nagromadzonych, martwych komórek blokuje mieszki włosowe i sprzyja formowaniu się czopu, czyli zaskórnika. Wyróżniamy zaskórniki zamknięte i otwarte. Zaskórniki zamknięte są widoczne i wyczuwalne jako małe grudki, natomiast zaskórniki otwarte to tzw. czarne punkty, kropki pojawiające się najczęściej w strefie T.
A co z „bolącymi zmianami”? Te czerwone i tkliwe wykwity tworzą się wtedy, gdy do zatkanego mieszka wniknie bakteria Propionibacterium acnes. Powstaje stan zapalny i zaczerwienienie, wyraźna wyniosłość na skórze. Nie wolno ich samemu „wyciskać” i drapać.
Bakterie odpowiadające za trądzik łatwo jest roznieść, m.in. poprzez rozdrapywanie zmian, stosowanie peelingów z granulkami typu scrub lub unikanie stosowania środków dezynfekujących i antybakteryjnych. Ważna jest nie tylko higiena skóry, ale także dezynfekowanie przyborów do mycia i makijażu.
Rodzaje trądziku:
Trądzik młodzieńczy (pospolity) to trądzik, który pojawia się w okresie dojrzewania i czasami ustępuje samoistnie, w ciągu kilku lat. Nieleczony pozostawia po sobie szpecące blizny i przebarwienia. Wykwity pojawiają się nie tylko na twarzy, ale często też na plecach. Oprócz tego skórę szpecą zaskórniki. Taki trądzik może mieć lekki przebieg i wymagać tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale może też przybrać ostrzejszą formę i zmusić do leczenia.
Trądzik ropowiczy wyróżnia obecność torbieli z ropną zawartością. Często powstają torbiele ropne. Pozostają po nim blizny.
Trądzik skupiony występuje głównie u mężczyzn. Jak nazwa wskazuje, wykwity występują tu w skupiskach. Może dotyczyć pośladków, pach i pachwin. Widoczne są ropne torbiele i duże zaskórniki. Trądzik ten również pozostawia blizny. Wymaga bezwzględnie dermatologicznego leczenia.
Warto wspomnieć też o tym, że istnieje trądzik z objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem - acne fulminans. Dotyka on młodych mężczyzn, u których pojawia się wysoka gorączka, bóle stawowe, wysokie OB, a nawet zmiany widoczne w obrazie RTG.
Oprócz wymienionych rodzajów trądziku spotyka się dość często trądzik, który został wywołany czynnikiem prowokującym:
- trądzik polekowy spowodowany sterydami;
- trądzik kosmetyczny, którego przyczyną jest stosowanie kosmetyków zatykających ujścia gruczołów łojowych (niektóre pudry, róże i bronzery);
- trądzik niemowlęcy wynikający ze stosowania olejów mineralnych w pielęgnacji dziecka. Tutaj zmiany trądzikowe ustępują po wyeliminowaniu czynnika prowokującego, czyli leku lub kosmetyku.
Czym grozi nieleczony trądzik?
Czy trądzik trzeba leczyć? A może wystarczy go po prostu przeczekać? Odpowiedzi na te pytania nie są oczywiste, ponieważ każdy przypadek jest trochę inny. Przy łagodnych zmianach skórnych wystarczy wprowadzenie innych zasad i preparatów do pielęgnacji oraz drobne zabiegi kosmetyczne. Inne przypadki będą przebiegać tak ciężko, że zwlekanie z ich leczeniem skończy się głębokimi bliznami i brzydkimi przebarwieniami.
Domowe sposoby na trądzik:
Z domowych sposobów, z jakich korzystają nastolatkowie, można wymienić przemywanie skóry antybakteryjnym tonikiem lub nakładanie na pojedyncze zmiany preparatów wysuszających, typu maści cynkowej lub olejku z drzewa herbacianego. Pielęgnacja cery trądzikowej jest wieloetapowa i wymaga korzystania z kosmetyków o działaniu złuszczającym, antybakteryjnym, przeciwłojotokowym, ale też nawilżającym i łagodzącym. Częstym problemem jest zbyt duże skupianie się na odtłuszczaniu skóry, co skutkuje jeszcze gorszym jej stanem. Jeśli za bardzo wysuszymy skórę, pobudzimy gruczoły łojowe do pracy – będą starały się uzupełnić braki tłuszczu i w tym momencie koło się zamyka. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie kosmetycznym, gdzie kosmetolog obejrzy skórę, dokona jej analizy i zaproponuje odpowiednią pielęgnację domową i/lub gabinetową.
Czy można pozbyć się go na zawsze?
Kiedy trądzik dotyka młodych osób, ich rodzice niespecjalnie się tym martwią, ponieważ uważają, że trądzik jest nieodłącznie związany z okresem dojrzewania i zmiany kiedyś znikną. Niestety dość często trądzik towarzyszy nam przez długie lata. Dermatolodzy uważają, że trądzik ma prawo występować do 30 roku życia. Niekiedy jednak zmiany nie ustępują także po trzydziestce. Czy można pozbyć się ich raz na zawsze? Okazuje się, że tak. Każdy moment jest dobry na walkę z trądzikiem, także ten (a może szczególnie ten), gdy tracimy wiarę w siebie, unikamy spotkań towarzyskich, a na skórze zauważamy blizny i przebarwienia.
Nasze sposoby na trądzik:
W naszym gabinecie dysponujemy profesjonalnymi i skutecznymi preparatami, a także sprzętem, który pozwoli wygrać walkę z trądzikiem. Można do nich zaliczyć zabiegi z użyciem kwasów lub zabiegi laserowe. Głównym ich celem jest złuszczanie i oczyszczanie, aby skóra stała się gładka i zdrowa.
Kwas salicylowy to kwas, który można spotkać w niektórych tonikach i żelach do mycia cery trądzikowej. Jego działanie to odblokowywanie ujść gruczołów łojowych i łagodzenie stanów zapalnych. My proponujemy zabieg, podczas którego zastosujemy kwas salicylowy zamknięty w liposomach. Jest to bardzo skuteczny, a jednocześnie bezpieczny zabieg - uczucie pieczenia i szczypania ograniczone są do minimum. Często wystarcza wykonanie jednego takiego zabiegu. Decydując się na zabieg Salipeel Lic, otrzymujesz gratis zabieg oczyszczania! |
Złuszczające enzymy to intensywnie działające preparaty, których skład jest oparty na peptydach i naturalnych wyciągach roślinnych. Stanowią one alternatywę dla innych peelingów chemicznych, ale mogą stanowić też ich uzupełnienie. Tutaj również można zauważyć efekt już po pierwszym zabiegu, jednak wskazana jest kontynuacja. |
Azelac, czyli kwas azelainowy to kolejna broń na trądzik, ale i na przebarwienia. Od innych peelingów chemicznych wyróżnia się tym, że można go aplikować nawet na skóry wrażliwe i płytko unaczynione. Kwas azelainowy jest skuteczny także w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. |
W naszej ofercie znajdują się także zabiegi laserowe. Zabieg z wykorzystaniem urządzenia E-light łączy w sobie dwa rodzaje energii – IPL i RF. Takie połączenie gwarantuje skuteczność, bezpieczeństwo i minimalny dyskomfort podczas zabiegów. Seria zabiegów pozwala wyregulować pracę gruczołów łojowych, zmniejszyć produkcję sebum i ilość zaskórników. Dzięki działaniu antybakteryjnemu stany zapalne zostają zwalczone. Proponowana seria to 4-6 zabiegów co 3 tygodnie. |
Pełną ofertę zabiegów przeciwtrądzikowych możesz zobaczyć tutaj>>>
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? POLUB NASZĄ STRONĘ FB